HIV Pozitif Olmak Ne Demek?

HIV doğrulama testi sonucunun pozitif olması, farklı bulaş yollarından herhangi biriyle HIV’in edinildiği anlamını taşır. Bu kişilere HIV pozitif bireyler denir.

HIV ve AIDS Nedir?

HIV, İngilizce Human Immunodeficiency Virus kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’dür. HIV, bağışıklık sistemini koruyan ve vücudun savunma sisteminin ana bileşeni olan CD4 hücrelerini yavaş yavaş yok eder ve yıllar içerisinde bağışıklık sistemini hastalıklara karşı savunmasız bir hale getirir.

HIV, uzun yıllar herhangi bir belirtiye neden olmadığı için test yaptırılmadığı sürece kişi, HIV pozitif olduğunu anlayamaz.

AIDS, İngilizce’de Acuired Immune Deficiency Syndrom kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’dur. CD4 hücrelerinin sayısının iyice azaldığı ve fırsatçı enfeksiyonların geliştiği durumda kişi, artık AIDS evresindedir. HIV pozitif bireyler virüsü edindikten ortalama 5-10 yıl kadar sonra AIDS evresine gelebilirler. Bazı kişilerde bu süre çok daha uzun olabilir. AIDS diye bir hastalık yoktur. AIDS, bağışıklık sistemi savunmasız kaldığı için farklı enfeksiyonların ortaya çıkabildiği hastalıklar bütünüdür.

HIV ve AIDS aynı şey değildir. HIV pozitifler, 1996 yılından bu yana kullanılan tedaviler sayesinde herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirler. Erken dönemde HIV tanısı alan kişiler hiçbir zaman AIDS evresine gelmezler. Bağışıklık sisteminin önemli ölçüde zayıfladığı, belirtilerin ya da hastalıkların ortaya çıktığı dönemde HIV tanısı alan kişilerin de sağlıklarına yeniden kavuşarak, HIV pozitif statüsüne geri dönmeleri çoğu zaman mümkündür.

Nasıl Bulaşabilir?

Kondom/Prezervatif kullanılmadan yapılan vajinal, anal ve oral cinsel ilişkilerle

Kan, doku ve organ nakilleriyle

Ortak şırınga kullanımıyla

Anneden bebeğe doğumda ya da emzirme yoluyla (gerekli önlemler alınırsa risk %1’in altındadır.)

Nasıl Bulaşmaz?

HIV, soysal ilişkilerle bulaşmaz. HIV pozitif biriyle aynı evi paylaşmakla, aynı işyerinde çalışmakla ya da aynı okulda okumakla HIV bulaşmaz.

Ter, tükürük, gözyaşı ve idrarla

Tokalaşmak, sarılmak ve öpüşmekle

Havayla, hapşırma ya da öksürmeyle

Çatal, bıçak, kaşık, tabak ve bardakla

Sivrisinek ya da diğer böceklerin ısırmasıyla

Havuzdan, tuvaletten ve duştan

Kondom ile girilen cinsel ilişkiyle

Kan ya da cinsel sıvılarla temas eden sağlam deriden HIV bulaşmaz.

HIV Tedavisi Nasıldır?

HIV enfeksiyonu şeker ya da tansiyon hastalığı gibi kronik bir durumdur.

HIV pozitif olmak, yaşam boyu düzenli kontroller ve ilaç kullanımını gerektirir. Genellikle yılda 2-4 kez yapılan kan tahlilleri ve yarımşar saatlik doktor ziyaretleri ile kişilerin sağlık durumları değerlendirilir. HIV pozitifler her gün bir ya da birkaç hap alarak tedavilerine devam ederler.

Tedaviye başlamadan önce, enfeksiyon doktorunuz sizden bir dizi testler yaptırmanızı isteyecek ve bunların sonuçlarına göre gerekli olan tedaviye başlayacaktır.

Belirtilerin ortaya çıktığı, fırsatçı bir ya da birkaç enfeksiyonun geliştiği bir evrede tanı aldıysanız, bir süre hastanede yatmanız ve ek ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Tedavideki öncelikli amaç HIV’in vücutta çoğalmasını durdurmak ve virüsü saptanamayacak düzeye indirmektir. Böylelikle bağışıklık sistemini koruyan CD4 hücre sayısı da artarak normal düzeylere ulaşabilmektedir.

Rutin Testler

HIV pozitif bireyler, tedavi etkinliğinin ölçülmesi için 3-6 aylık periyotlarda testlerini yaptırmalıdır.

CD4 testi: Bağışıklık sistemini koruyan CD4 hücrelerinin kan tahlili ile sayımı yapılır. CD4 sayımı tedavinin etkinliğini ölçmek açısından önemli bir göstergedir. CD4 düzeylerinin tedavi ile normal düzeylere çıkması ve o düzeylerde kalması beklenir.

Viral Yük Testi: Kandaki virüs miktarını ölçen testtir ve tedavinin etkinliğini gösterir. İlaç tedavisi ile virüsün cihazların saptayamayacağı kadar düşük bir düzeye inmesi beklenir. Virüs ilaçlarla baskılanmışsa, HIV artık vücutta belirlenemeyen ya da saptanamayan seviyededir. Düzenli ilaç kullanımı ile virüsün hep bu seviyede kalması beklenir.

Biyokimya Testleri: Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının yanı sıra kan yağları, şeker, vitamin ve mineraller gibi pek çok değerin ölçümünü yapan kan testleridir. Bu testler tedaviye, HIV’e ya da genel sağlık durumunuza bağlı bir olumsuzluğun var olup olmadığını göstermesi bakımından önemlidir.

Hemogram Testi: Tam kan sayımı da denir. Kan hücrelerinin(akyuvarlar, alyuvarlar ve trombositler) çeşitleri ve sayıları ölçümlenir. Test değerlerinin referans sınırlar içinde olması beklenir.

Sağlığınız İçin Bunlara Dikkat Edin

HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar son derece etkindir ve bağışıklık sisteminizin herhangi bir birey kadar sağlıklı çalışması için yeterlidir. Fakat beslenme ve yaşam şeklinize dikkat etmeniz, uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürmenizin vazgeçilmez koşuludur. Kötü veya yetersiz beslenme, alkol, sigara, uyarıcı ve uyuşturucu maddeler bağışıklık sisteminize zarar verir. Öğün düzenini aksatmadan, tüm gıda gruplarından dengeli bir şekilde beslenmeli, yukarıda bahsi geçen alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Doğru beslenmenin yanı sıra düzenli/yeterli uyumak ve egzersiz yapmak bağışıklık siteminizi güçlendirir. HIV’e karşı kullanabileceğiniz mucize bir besin ya da besin takviyesi yoktur. Bu nedenle doktorunuza danışmadan herhangi bir takviye ürün kullanmayınız.

Haklarınız

HIV pozitif olmak sizi herhangi bir haktan mahrum etmez. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabildiği tüm haklara sahip olduğunuzu unutmayın.

Ne var ki toplumda HIV konusundaki bilginin yetersizliği ve HIV’e yönelik önyargılar nedeniyle HIV ile yaşayan kişiler hak ihlalleriyle karşılaşabilmektedir. Durumunuzu başkalarıyla paylaşmamak, hak ihlalleri bağlamında sizi daha güvenli bir yaşam içinde tutabilir.

HIV statünüz size ait olan mahrem bir bilgidir. Rızanız olmadan bu bilginin paylaşılması mahremiyetinizin ihlali anlamını taşır.

STD : Sexually Transmitted Disease

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR CHEK-UP PAKETLERİMİZ…

 


STD : Sexually Transmitted Disease

STD : Sexually Transmitted Disease

STD : Sexually Transmitted Disease

STD : Sexually Transmitted Disease

STD : Sexually Transmitted Disease

STD : Sexually Transmitted Disease

STD : Sexually Transmitted Disease

1 Yorum

  • merve
    Posted September 24, 2019 5:57 pm 0Likes

    merhaba
    şüpheli bir ilişkim oldu , PEP (post-exposure prophylaxis) içeren ilaçlar hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Yorum Ekle