CHECK-UP NEDİR?

Check-Up Nedir?


Check-Up Nedir? sorusunun cevabı şu şekilde özetlenebilir:“Kişisel Sağlık Taraması” ya da “Periyodik Genel Sağlık Kontrolü” olarak adlandırılan “check-up”, kişilerin herhangi bir sağlık sorunu olmadan, sağlığı korumak, olası hastalık risklerinin erken dönemde tespiti ve tedavisi için uygulanan, herkesin yılda bir kez düzenli olarak yaptırması gereken sağlık taramasıdır.

 

Check-UP 

Check Up Programlarımız ile hastalıkların bir adım önüne geçin, geç kalmayın …

Check up yaptırmamız gerektiğini aslında çoğumuz biliyor ama çeşitli nedenlerden dolayı hep erteliyoruz. Vakit azlığı, “bana bir şey olmaz”, maliyet gibi nedenlerle kaçınılan “check-up” programları aslında geleceğimize ve sağlığımıza yatırım olarak düşünülmeli.

Günlük hayatta normal karşılanan sıkıntılar önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Kendiniz için ayıracağınız birkaç saat ile hayatınıza yıllar katabilirsiniz. Yılda bir kez yapılması gereken sağlık kontrolleri ile sıkıntılarınızın neden kaynaklandığını öğrenip tedavi olabilirsiniz.

Check-up programları; ileri teknolojik görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar incelemeleriyle birçok hastalığı başlangıç seviyesinde yakalamakta ve ilerlemesi mümkün hastalıkların önüne geçebilmektedir.

Neden Check Up Yaptırmalısınız?


Check-up yaptırmanın amacı, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemlerin alınması ve kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır.

Günlük yaşamdaki yoğun çalışma temposu ve vakit azlığı nedeniyle ertelenen sağlık kontrolleri belki de sağlığı tehdit eden birçok unsurun göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle kişilerin yılda bir kez kendilerine ayıracakları birkaç saat ile belirti göstermeksizin oluşan ve fark edilmeyen potansiyel sağlık risklerinin önüne geçilebilecektir.

Check Up’a Gelmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


+Daha önceden yapılmış olan test sonuçlarını beraberinizde getirin.

+Mutlaka aç gelin. Bir önceki gece saat 12.00’den sonra yemek yememeye özen gösterin (sadece fazla olmamak kaydıyla su içebilirsiniz).

+24 saat öncesinde alkol tüketmeyin.

+Hamileyseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa hekiminize durumunuzu bildirin.

+Aç karnına almanız gereken ilaçlar varsa tarama günü kullanmayın.

+Kadınlar için check-up günü menstrüasyon (regl, adet) dönemine rastlamamalıdır.

+Önceden kesilmesi gereken ilaçları hekiminize danışın.

Kesinlikle unutmayın!  Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Check UP Testleri