CİNSEL HASTALIKLAR

CİNSEL HASTALIKLAR

CİNSEL YOLLA BULAŞAN BULAŞICI HASTALIKLAR

STD : Sexually Transmitted Diseases

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH/STD); 2 kişi arasında yaşanan cinsel nitelikli yakın temas ile hastalığı taşıyan bireyden,sağlıklı bireye bulaşır. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda en Çok bulaşma yolu korunmasız ilişki olur iken bunu, ilişkide bulunan partner sayının artması, çok eşlilik takip eder.

Farklı sebepten dolayı enjektör paylaşımından, dolayı bulaşan mikrobik (bakteri, virüs, parazitlere bağlı) hastalıklardır. Önceden zührevi hastalıklar olarak bilinen, bu hastalıkların bazıları yanlızca genital bölgede belirtilere neden olurken (kadında vajinal akıntı, erkekte üretradan akıntı, her iki cinste genital bölgede ülser vb), diğer bir kısmı tüm vücudu etkileyen genel belirtilere neden olurlar (frengi, Hepatit B ve AIDS vb).

     Bu hastalıkların bir kısmı için en önemli bulaşma yolu cinsel temas iken (genital siğil, herpes simpleks, vajinit gibi), diğer unsurları cinsel yolla bulaşmaya ek olarak kan yoluyla (AIDS,Hepatit C ve Hepatit B’nin virüsü taşıyan kanın nakli ile bulaşması gibi, anneden bebeğine daha doğmadan sifiliz bulaşması gibi) ve cinsel ilişki haricinde yakın temasla da bulaşabilmektedir. (anneden bebeğine doğum esnasında ya da doğum sonrasında emzirme ve bakım esnasında bulaşan genital siğil, herpes simpleks ve Hepatit B gibi, aile içinde günlük yaşam koşullarının paylaşılması sonucu bulaşan Hepatit B gibi).

     Bu gruptaki hastalıkların bulaşması için heteroseksüel ilişki (kadın-erkek cinsel ilişkisi) koşul olmadığı gibi, bulaşma için gerçek cinsel ilişki olmaksızın enfeksiyonu taşıyan birinin genital bölgesiyle yakın temas bile hastalığı almak için yeterli olabilmektedir. (genital siğil gibi).

CYBH cinsel yolla bulaşan hastalıklar’ dan korunmak için,tek eşlilik ve korunmalı ilişki en etkili yoldur.

5 Comments

 • ceyda

  Nisan 23, 2015 - 10:57 pm

  cinsel hastalıklar ile ilgili bilgi verebilirmisiniz

  • DR. HİKMET BAYEN

   Şubat 3, 2020 - 9:33 am

   Cinsel yolla bulaşan hastalıklar diğer pek çok hastalıktan farklı olarak sperm, vajinal akıntı ve kan gibi vücut sıvılarının birbirine teması ile kişiden kişiye vajinal, anal ve oral yollardan bulaşır. Büyük çoğunluğu korunmasız cinsel ilişki ile partnere bulaşan bu hastalıklar; enjeksiyon, kan ve kan ürünleri transfüzyonu ile bulaşabilir ya da hastalığı taşıyan gebe anneden bebeğe geçebilir. Bulaşan hastalığın türüne göre belirtiler faklılık gösterir ancak çoğunlukla genital ve anal bölgede ya da ağız içinde su kesesi görünümünde kabarıklık, ağrı ve yanmanın eşlik ettiği idrar yapma, cinsel organdan akıntı gelmesi, ishal ve bulantı gibi bulgularla görülür. Belirtilerin görülme süresi de hastalığın türüne göre değişkendir. Bazen 2 ile 3 gün içinde belirti gözlenirken, bazı hastalıklarda belirtiler 3 ay ve üzeri zaman dilimlerinde de ortaya çıkabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavi türü, hastalığı oluşturan etkenlere yönelik olarak uzman hekim tarafından düzenlenir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde, kişiden kişiye bulaşmaya, kişinin hayat kalitesini düşürmeye, cinsel işlev bozukluklarına, kısırlığa ve hatta kişinin hayatını riske atacak kadar ileri boyutlara ulaşabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken dönemde tespit edilerek tedavi edilmesi, hastalığın diğer bireylere bulaşmasının engellenmesi açısından da son derece önemlidir. Hastaya ve hastalığa göre farklılık gösteren belirtilerin göz ardı edilmemesi ve şüpheli bir durum varlığında vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulması gerekir.

   • ceyda

    Şubat 3, 2020 - 9:45 am

    Hocam cevabınız için öncelik ile çok teşekkür ederim. Peki hocam; Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir ? ve hangilerdir.

    • DR. HİKMET BAYEN

     Şubat 3, 2020 - 9:53 am

     Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazı ortak belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bazıları her iki cinsiyette de görülebilir. Cinsel hastalıkların en yaygın belirtileri şunlardır:

     Vajinal akıntı :

     Her kadında bazı dönemlerde vaginal akıntı görülmesi normaldir. Fizyolojik akıntı olarak tanımlanan, rahim ağzı ve rahimden salgılanan bu akıntı çoğunlukla yumurta akına benzer bir yapıdadır, berrak ve kokusuzdur. Akıntı miktarının yumurtlama döneminde, gebelikte ve cinsel ilişki sırasında artması, renginin koyulaşması da normal karşılanır. Bu akıntı yoluyla vajinada bulunan bakteriler dışarı atılır ve yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteler sırasında sürtünmeye bağlı iç dudak yapısının tahriş olması engellenir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın varlığında, renkli ve kokulu akıntı görülür. Sarı, yeşil, gri renkte, rahatsız edici düzeyde kokunun eşlik ettiği, bazen kanlı, ağrılı ve köpük görünümünde akıntı oluşabilir. Bazı durumlarda akıntının miktarı da normalde olduğundan çok daha fazladır. Bu gibi şikayetlerin varlığında vakit kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Erkeklerde ise peniste akıntı cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi olabilir. 

     İdrar yaparken yanma ve sürekli idrara çıkma isteği:

     İdrar yolu enfeksiyonunu andıran andıran ancak cinsel yolla bulaşan bir hastalığın varlığında idrar yaparken yanma hissedilebilir. Ayrıca sık sık idrar yapma isteği de cinsel hastalık belirtisi olabilir. Az miktarda idrar yapılmasına rağmen sürekli olarak idrara çıkma isteği bulunan kişilerin de üroloji uzmanına ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurması gerekir.

     İshal ve bulantı:

     Pek çok hastalığın belirtisi olan ishal ve bulantı , aynı zamanda cinsel yolla bulaşmış bir hastalığın belirtisi de olabilir. Böyle bir şüphenin varlığında uzman bir hekime başvurulması gerekir.

     Aşırı terleme:

     Aşırı terleme normalde görülenden daha fazla miktarda terleme ya da hiçbir sebep yokken aniden oluşan ateş basması cinsel yolla bulaşan pek çok hastalığın belirtileri arasında yer alır.
     Tüm bu belirtiler cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi olabilir. Bunun yanı sıra cinsel hastalıklar; baş ve eklem ağrıları, ateş, deri döküntüleri, vajinal kaşıntı, adet dönemi haricinde kanama, genital bölgede siğil,, testislerde şişme, ağrı ve kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel organlarda akıntı, şişme, yara gibi belirtilere yol açabilir.

 • yıldız

  Aralık 15, 2015 - 9:30 am

  P24 ve HIV COMBO testlerini yaptırmak istiyorum, şüpheli ilişkiden kaç gün sonra baktırmalıyım.

Yorum Yazın