S.S.S.

Hemen Arayın

Sağlıksal sorunları ertelemeyin. Hemen bir sağlık danışmanına danışmak için bizi arayın.

Bizlere her saat ulaşın!

Hizmet Süresi : 7/24

Genel olarak sıkça sorulan soruları sizler için derledik. Kantahlili.net olarak her zaman sizlerin sağlığı için çalışıyoruz.

Ev – Otel – İş yerinden örnek alım hizmetimiz mevcuttur. Bu hizmetimiz randevulu olarak verilmekte olup her hangi bir ek ödeme alınmamaktadır. İşlem gününden en az bir gün önce 0532 491 56 69 numaralı telefondan veya Canlı Destek hattımızdan, Sosyal Medya üzerinden bize ulaşıp, randevu almanız yeterlidir.
Yalnızca İstanbul için, Mobil Eve Servis hizmetimiz bulunmaktadır. Bulunduğunuz adrese mobil ekibimiz gelmektedir.
Bize 0532 491 56 69 numaralı telefondan arayarak, ya da Canlı Destek hattımızdan veya tüm sosyal medya adreslerinden randevu alarak Mobil Eve Servis hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
KantahliliNet, olarak verdiğimiz hizmet ile normal tahlil ücretleriniz dışında, Eve Servis hizmeti için ekstra bir ücret talep edilmemektedir.
Sağlığınızı korumak amacıyla tüm Eve Servis Hizmetlerimizde;
Siperlik
Bone
Gözlük
Maske
Önlük
Eldiven
Galoş
Önlemlerimizi alarak geliyoruz.
Bu süre yapılan testlere göre değişmektedir. Rutin kan testlerinizin hepsi aynı gün içerisinde saat 17:00’ da hazır olmaktadır. Bunun dışında doktorunuzun veya kendinizin acil çalışılmasını istediği testleri laboratuvara bildiriniz ve ne kadar süre içerisinde sonuç alacağınızı öğreniniz. Bazı testler ise program dahilinde haftanın belirli günleri çalışıldığından sonuçlandırılması için süre geçmesi gerekmektedir. Laboratuvarımıza geldiğinizde testlerin ne zaman hazır olacağı hakkında bilgiyi lütfen resepsiyonistlere sorunuz.
e-mail veya Whatsapp üzerinden PDF formatında imzalı olarak , laboratuvar sonuçlarınızı alabilirsiniz. Bunun için online sonuç bölümüne girerek gerekli bilgileri doldurunuz. Ayrıca kayıt yaptırdığınız sırada talepte bulunduğunuz taktirde sonuçlarınız e-mail aracılığıyla size gönderilecektir.
Teste geleceğiniz günün gecesi en geç saat 10:00’da akşam yemeği yiyiniz. Yemekte asla alkol almayınız. Yemekten sonra sabah laboratuvara gelene kadar hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir. Sürekli kullanmakta olduğunuz ilaçları (tansiyon, şeker, tiroid vs) almanızda bir sakınca olup olmadığı hakkında bilgi almak için doktorunuza veya merkezimize danışarak bilgi alınız.
Toplamak İçin Doktorunuz tarafından, özel bir toplama şekli ve diyet uygulanması belirtilmediği sürece aşağıda tarif edilen şekilde toplamanız uygundur.
Sabah yataktan kalktıktan sonra ilk idrarı dışarı yaparak mesaneyi boşaltınız (TOPLANMAZ)
24 saat boyunca yapılan tüm idrarı temiz bir toplama kabına toplayınız ve mümkünse soğuk ortamda ve ışık görmeyecek şekilde muhafaza ediniz.
Ertesi sabah yataktan kalktıktan sonra yapılan ilk idrarı da toplama kabına koyunuz.
Bu şekilde 24 saat boyunca toplanan idrarın tamamını en kısa zamanda laboratuvara getiriniz.
24 saatlik idrarda Kalsiyum
24 saatlik idrarda Okzalat
24 saatlik idrarda Sitrat
24 saatlik idrarda Dopamin
24 saatlik idrarda Hidroksiprolin
24 saatlik idrarda Metanefrinler
24 saatlik idrarda Epinefrin
24 saatlik idrarda Norepinefrin
24 saatlik idrarda Seratonin
24 saatlik idrarda Homovanilikasit (HVA)
24 saatlik idrarda 5-HIAA
Dışkıda Gizli Kan:
En az 2 gün öncesinden kırmızı et, et içeren şarküteri ürünleri (sucuk, pastırma, salam vb), brokoli, turp, şalgam gibi gıdaların kesilmesi gereklidir. Ayrıca dışkılama sırasında zorlanmamak için acılı gıdalarn yenmemesi gerekir. Hemoroidi olan hastaların laboratuvara bu durum hakkında bilgi vermesi önerilir. Aspirin, ve benzeri antiinflamatuar ilaç kullanların laboratuvarı haberdar etmesi önerilir. Demir ilaçları kullananların laboratuvarı haberdar etmesi önerilir. Menstrusyon döneminde örnek toplanması yalancı pozitif sonuçlara sebep olabilir.
Tavsiye edilen yiyecekler: sebze (marul, ıspanak, ısır), meyve (şeftali, elma, kayısı, üzüm), az miktarda fındık, tavuk veya balık yenmesi önerilmektedir.
Spermiogram – Sperm Morfolojisi:
Teste gelmeden önce en az 3 gün süreyle cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. (3 gün boyunca test için örnek verecek kişinin cinsel ilişkiye girmemesi, mastrubasyon yapmaması gereklidir). Dışarıdan getirilecek örneklerin süratle laboratuvarımıza ulaştırılması, arada geçen sürenin ise yarım saati aşmaması gereklidir.
Dışkıda Parazit:
Dışkı örneğini en geç 30 dakika içinde merkez veya şubelerimize ulaştırmanız gereklidir.
Selofan Bant ile Dışkı Araştırılması:
Bu özel teknik ile ilgili laboratuvarımıza uğrayıp bilgi alabilirsiniz.
Özellikle Enterobius vermicularis (Kılkurdu) yumurtalarının saptanmasında yaygın olarak kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Erişkin E.vermicularis kalınbağırsakta yaşar ve yumurtaları dışkı içinde genellikle bulunmaz. Dişileri genellikle geceleyin makattan dışarı çıkar ve makat etrafına yumurtalarını bırakır. Bant yöntemi parazit aranacak kişiye sabah tuvaletini yapmadan ve makat bölgesinin temizliği yapılmadan önce uygulanmalıdır. Bu kurallara uyulmadan alınan örneklerde parazit yumurtalarının görülmesi olasılığı azalır. Arka arkaya en az 3-4 gün örnek alınması parazit yumurtası bulunma şansını arttırır.
Yöntem
1-İki elinize de eczanelerden temin edebileceğiniz eldivenlerden takınız.
2-Makat etrafından örnek almak için, lamın üzerindeki selofan bantın yapışkan kısmı makatın ağzına gelecek şekilde yerleştirdikten sonra elinizin işaret parmağıyla selofan bantın üzerine bastırınız.
3-Yapışkan tarafı alta gelecek biçimde bandı tekrar lam üzerindeki eski yerine yapıştırınız.
4-Etiket üzerine hastanın adını ve tarihi yazınız. En geç yarım saat içerisinde merkezimize ulaştırınız.
Mantar İncelemeleri:
Direkt mantar incelemesi veya mantar kültürü yapılabilmesi için bazı ön hazırlıklar gerekmektedir.
1. Mantar analizi veya mantar kültürü yaptırmadan önce en az 1 hafta süreyele mantar ilacı kullanılmaması gerekmektedir.
2. Cilt veya Tırnaktan alınacak örneklerde bu bölgelerin yıkanmaması, keselenmemesi ve sabunlanması önerilir.
3. Eğer tırnaktan örnek alınacaksa tırnağın 15-20 gün kesilmemesi gerekmektedir.
Şeker yükleme testleri:
Standart iki saatlik ve üstü şeker yükleme testlerinde hekiminiz aksi bir durum belirtmediği sürece en az üç gün karbohidrattan zengin beslenme önerilmektedir. Bu test öncesi hastalarımızın karbohidrat kısıtlayıcı diyet yapması metabolizmayı etkilemekte ve test sonucunun bizleri yanıltmasına sebep olmaktadır.
dp_Icon

Ertelenecek son şey sağlıktır!

Tüm işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilmeniz adına hızlıca bize ulaşabilirsiniz.