CYBH TESTLERİ NE ZAMAN YAPILMALI

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR’IN TESTLERİ NE ZAMAN YAPILMALI ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) tanı koyulmasında karşılaşılan ana problem; enfeksiyonların belirti vermeden seyretmesi veya diğer enfeksiyonlarla aynı semptomları paylaşabilmesidir. Bununla beraber, cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunlukla beraber taşınmasından dolayı; şüpheli durumlarda Tam Kapsamlı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketi önerilmektedir.

Yüksek teknolojik yöntemler kullanılarak çalışılan bu panelde PCR tabanlı DNA analizleri ile erken dönemde teşhisi mümkün olabilmekte, şüpheli ilişkiden 9-11 gün sonrasından itibaren bu testler çalışılabilmekte ve diğer metotlarla karşılaştırıldığında yüksek hassasiyette sonuç alınabilmektedir.

Mini ve Tam kapsamlı Test Paketlerimizin avantajı, testlerin ayrı ayrı çalışıldığı duruma göre, yaklaşık %50 indirimli fiyata sahip olmasıdır. Bununla beraber panel kapsamında, her bir hastamızdan kan, vajinal swap, servikal (rahimağzı) thin-prep, üretral swab, dış genital swap ve idrar örnekleri alınmakta, bu şekilde ürogenital sistemin farklı bölgelerinde ayrı ayrı mikroorganizma varlığı araştırılmaktadır. Böylece %99-100’e yakın güvenilirlikte sonuç alınabilmesi ve maksimum tanı değeri hedeflenmektedir.

  • Eğer yalnızca belirli bir CYBH’tan şüphe ediliyorsa; hastalık için spesifik bir test yaptırabilirsiniz. Örneğin partnerinizin klamidya taşıdığını öğrendiyseniz, klamidya testini kendiniz için yaptırabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; CYBH’ların benzer belirtilerle veya asemptomatik (belirti göstermeden) ilerlemesinden dolayı, fark edilmeyen hastalıkların kaçırılma riskinin bulunmasıdır.
  • Eğer şüpheli bir ilişki geçirdiyseniz veya diğer nedenlerden (evlenmeden veya hamilelikten önce) dolayı tarama testi yaptırmak istiyorsanız; Platin ve Tam Kapsamlı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketi önerilmektedir. Bu paketler oldukça yaygın HIV (AIDS), HPV, Herpes, Sifiliz, Gonore, Klamidya, M. genitalyum, U. ürealitikum, Hepatit B ve C enfeksiyonlarını kapsamaktadır.
  • Platin ve Tam Kapsamlı CYBH Paketi için ekonomik durumu uygun olmayan bireylere; görece daha ağır seyreden ve sonuçları daha ciddi olan HIV (AIDS), Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonlarını kapsayan, Mini Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketinin öncelikle yaptırılması önerilmektedir.

 

CİNSEL YOLLAN BULAŞAN HASTALIKLAR,AİDS,AİDS NASIL BULAŞIR,ADİS TEDAVİSİ,CYBH

“CYBH TESTLERİ NE ZAMAN YAPILMALI” için bir cevap

  1. Mehmet dedi ki:

    Merhaba bir hafta önce şüpheli bi ilişkim oldu kondom kmullandim fakat derin öpüşme oldu ben bütün testleri yaptirmak istiyorum fakat hangi sürede hangisini yaptırıcaz bilmiyorum aids için 3 ay hepsi için 3 ay beklemelimiyim

Bir Cevap Yazın