AIDS NEDİR ?

Gönderi Zamanı: 9 Aralık 2011 18:53 Okunma Sayısı:3268 Kategori: Genel

 

 

 

 

 

 

AIDS NEDİR ?

– Aids (HIV) Testleri nelerdir & HIV testleri ne zaman pozitif olur ?

 

 

Bulaşma yolu genelikle korunmasız cinsel ilişki (% 80-90) olduğu için , şüpheli ilişki sonrası laboratuvara gelip HIV testi yaptıranların en büyük sıkıntısı ” ne testi yaptırayım ve en kısa olarak ne zaman sonuç alırım” şeklinde olmaktadır.

Günümüzde AİDS yani HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla yapılan ilk ve en meşhur test ANTİ HIV testidir.Burada bakılan virüse karşı vücudun salgıladığı antikorlardır. Yani indirekt bir testtir ve eskiden beri genelikle eliza metodu ile bakıdığından, halkımız arasında ben “ELİZA yaptırdım” şeklinde de tanımlanır. Halbuki eliza özel bir test değil bir metoddur ve yüzlerce test bu metodla bakılmaktadır. Yani HIV’e özgü değildir.

Burada şu bilinmelidir; Bulaşma sonrası vücudun virüse karşı Anti-HIV antikorlarını sentezlemesi için yani bu testin pozitif olması için bir süre gereklidir.Dolayısıyla şüpheli bir ilişkiden sonra hemen Anti-HIV’e bakılması boşunadır. Ayrıca erken bakıldığı için sonucun negatif çıkacağından virüs ile temas edilmiş olsa bile yani hastalık kapılsa bile test sonucu  “yalancı negatif” olarak rapor edilir ve kişi belkide erkenden tedaviye alınacakken sonucum negatif çıktı diye bir daha test yaptırmaz ve AIDS gelişir.

Bu nedenle; Şüpheli cinsel temas veya kan ürünleri alımında HIV  testi yaptırılacaksa, ilk önce HIV tanısında kullanılan  p24 testi yaptırılmalıdır. P24 antijen HIV antikor cevabını tetikleyen HIV tarafından üretilen bir proteindir. Enfeksiyonun erken döneminde, P24  üretimi başlar ve yaklaşık olarak 20. günde tespit edilebilen ve 90. güne kadar ( nadiren 6.aya kadar) kanda kalır, yani bu dönemde  P24 antijen testine bakılabilir.

Anti-HIV testi ise ortalama 3-8 haftada kanda pozitif olur. Bununla beraber bu testte sağlıklı bir sonuç almak için, 3 ay beklemek gerekir genellikle, yani 3. aydan önce negatif anti-HIV testi virüsün alınmadığını kesin olarak söyleyemez. ve 2.aydan öncede bakılması bu nedenle uygun değildir. Pozitif ise test tekrarlanır, yine pozitif ise yalancı pozitiflikler olabildiğinden altın standart test olan Western Blot testi ile doğrulanır.Western blot testi HIV antijenleri olan; gp41,gp120,gp160,p18,p24,p31,p40,p65 ve p55/51’e karşı oluşmuş antikorlar saptanabilir.

Anti-HIV testi burada sadece kanda HIV karşıtı antikor bulunup bulunmadığını söylerken, Western Blot testi ile HIV enfeksiyonu bulunan kişinin vücudunda virüsün hangi bölümüne karşı antikor oluştuğu saptanır. Bu özellikle enfeksiyonun başlangıç dönemlerinde işe yarar çünkü virüsün birçok antijenik yapısı vardır ve vücut erken dönemde ancak küçük bir bölümüne karşı antikor oluşturabilir.Ayrıca çoğu olguda hastalık ilerleyip bağışıklık sistemindeki yıkım yani Th lenfositlerinde düşüş arttıkça, virüsün çekirdek proteini olan p24’e karşı oluşmuş antikorlarda azalmaya başlar veya tümüyle kaybolur. Bu nedene Anti-HIV veya p24 testi pozitifse Western Blot ile doğrulama yapılmadan hastaya kesin sonuç verilmemelidir.

Pahalı bir metod olmasına rağmen HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi HIV RNA denen PCR testi verir. Bu test ile virüsün genetik yapısı çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma getirilir. Bu test ile henüz antikor oluşmadan HIV virüsünü kanda yakalama şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 10.gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı % 98-100 gibi yüksek oranlardadır.

Özetle;

HIV erken tanısı için şüpheli temastan en erken 20 gün sonra p24 antijen testi yaptırılmalıdır. HIV RNA testide 10.günde pozitif olur. Ama 1. ayda bakılırsa %100’e yakın net sonuç verir.

3. aydan önce Anti-HIV testi baktırmak yalancı negatiflik açısından riskli ve yetersiz olduğundan tavsiye edilmez. Dünya sağlık örgütü şüpheli ilişki varsa testler negatif olsa bile 6. ayda test tekrarı önerir. bu nedenle p24 veya HIV RNA testiniz negatif olsa bile, 6.ayda tekrar bir Anti-HIV testi baktırmanız uygun olur.

Neden HIV virüsü erkenden tanınmalı peki?

HIV enfekte olmuş kişi ilk başta diğer birçok hastalığa benzer belirtiler gösterir. Yani grip ,Ateş, titreme, terleme, yorgunluk, iştah ve kilo kaybı, kas ve eklemlerde ağrı, uzun süren boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, ishal, mantar enfeksiyonları ve cilt yaraları. AIDS’i düşündürmezse hastanın tanısı atlanabilir. Bununla beraber kişi bu dönemde aktif olarak başkalarına virüs bulaştırabilmektedir.korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan HIV virüsü yine korunmasız  ilişkilerin devam etmesiyle zincirleme olarak birçok insana bulaşabilmektedir.Virüsle mücadele etmek için en iyi zamanda enfeksiyonun ilk başladığı dönemdir. Tanı veya tedavideki gecikme ile; Virüs kendini yenileyebilir,Mutasyonlar oluşabilir,Bağışıklık sisteminde gizlice yayılabilir. Dolayısıyla, erken teşhis hem erkenden tedaviye başlama şansını verir, hemde virüsün tedaviye direnç geliştirme ihtimalini azaltır.

 

AIDS hastalığına yakalanmanın tek yolu HIV olarak adlandırılan virüsün bulaşmasıdır. Bu virüsün bulaşması için de yaygın olan iki yol var;

 • Virüs taşıyıcısı ya da AIDS hastası biriyle vajinal, anal ya da oral yoldan cinsel ilişkide bulunmak.
 • Virüs taşıyıcısı ya da AIDS hastası biriyle aynı enjektör iğnesini kullanmak.

BULAŞMA YOLLARI:   Kan, semen, pre-seminal sıvı, vaginal sıvı, anne sütü ve HIV ile enfekte anneden bebeğine doğum sırasında bulaşma söz konusudur.

YAYGIN BELİRTİLER : Ateş, titreme, terleme, yorgunluk, iştah ve kilo kaybı, kas ve eklemlerde ağrı, uzun süren boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, ishal, mantar enfeksiyonları ve cilt yaraları.

Ayrıntılı Bilgi İçin ve Test yaptırmak için : 0532 491 56 69

 

“AIDS NEDİR ?” için 5 cevap

 1. bülent dedi ki:

  eliza testi yapıyormusunuz

 2. kerem dedi ki:

  Aids Testi ücreti ne kadardır

 3. murat dedi ki:

  aids belirtileri nelerdir

 4. barkın dedi ki:

  aids testinin fiyatını öğrenebilirmiyim

 5. cengiz dedi ki:

  aids testi baktırmak istiyorum bilgi verebilirimisiniz

Bir Cevap Yazın