Havuz Testleri

Havuz Testleri

Yüzme havuzları ve denizden bulaşabilen hastalıklar

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için önerilen sporların başta gelenlerinden biri yüzmedir. Yüzmek için ise deniz, göl gibi doğal bir su kaynağı ya da yapay bir yüzme havuzu gerekir.

Yüzme havuzları bir çok kişinin ortak kullanım alanı olarak birçok sağlık problemine yol açabilirler. İnsan çıkartıları ile kirlenen ve uygun dezenfeksiyonu yapılmayan havuzlar aracılığıyla pek çok hastalık bulaşabilir. Yeterince temiz olmayan havuz ve deniz suyu ile bulaşabilecek hastalıklar; mide-barsak enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak, göz ve cilt enfeksiyonlarıdır.

Bunlardan özellikle tifo, ishal, kanama ve Hepatit B ,sarılıkla seyreden leptospira ile weil hastalığı daha ağır hastalıklardır.

Yüzme mevsimiyle birlikte denize ve havuza dalışlar sinüzit olgularının sayısında artışa neden olmaktadır. Hijyenik olmayan yüzme havuzları ve plajlar özellikle bayanlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu durumun belirtileri; sık idrara çıkma, idrarda yanma ve sızlama, bazen kasıklara ve bele vuran ağrılar olabilir. Kontrol edilmeyen hastalarda yüksek ateş ve titremeler ortaya çıkabilir.

Özellikle kendi sağlığımız için yüzme havuzlarını kullanmadan önce aşağıdaki testleri yaptırmalıyız. Ve diğer havuz kullanıcılarının da bu testleri yaptırdıklarından emin olmalı, ve yaptırmayanların olduğunu düşünüyorsanız havuzun işletmeci kurumunu uyarmalıyız.

  •  HEPATİT B  ( HBsAg )    50 TL
  •  TAM İDRAR TAHLİLİ      20 TL
  •  MANTAR İNCELEME      30 TL

 

bu testlere  * HEPATİT A      * ANTİ HCV (Hepatit C )     * Anti HIV 1/2  (AİDS)  testleri de ilave edilerek kapsamı genişletilebilir.

 

 

Bu testlerden özellikle Tam idrar tahlili ve Mantar İncelemesi 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Diğer Testler ise Yılda 1 kez yaptırılarak kontrol edilmelidir.

Hepatit B için  HBsAg ve Anti HBs testleri yaptırarak, Sonuçlarının negatif çıkması durumunda aşı yaptırıp Hepatit B ye karşı koruyuculuk kazanabiliriz. ve Hepatit B’ ye karşı koruyuculuk kazanırız. Anti HBs pozitif olması durumunda aşıya gerek kalmayacaktır.

 

İşinizin Yoğunluğunda laboratuvara gitmeye zaman ayıramıyorsanız, Biz Size Geliyoruz..

15  kişi ve üzerinde olmanız durumunda hiç bir ek ücret talep etmeden bulunduğunuz yerde tüm örneklerinizi biz alıyoruz.. ve sonuçlarını size ulaştırıyoruz.

 

Ayrıntılı Bilgi İçin :  0532  491 5 669     Whatsapp-logoCHATON

 

kantahlililogo-01

 yüzme havuzları,havuz için gerekli testler,havuz için gerekli tahliller,havuz için sağlık raporu

 

 

 

Yorum Yazın