Check UP Testleri

Gönderi Zamanı: 9 Aralık 2011 19:09 Okunma Sayısı:1923 Kategori: Genel

Check-UP

Check-UP : bir başka adıyla “kişisel sağlık taraması” olası hastalıkları erken dönemde tespit ederek, önlem almayı ve böylece kişinin sağlıklı kalması amaçlanır. “Kişisel sağlık taraması”; belirgin bir şikayeti olmasa da insanlarda gizliden gizliye oluşmaya başlayan rahatsızlıkların, henüz erken aşamadayken saptanması amacıyla yapılan muayene ve tetkiklerdir.

Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra hem tedavisi çok daha pahalıdır hem de sağlık artık bir kez bozulmuş olur. İşte bu nedenle, hiç şikayeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir.

Çağımızın hastalıları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece büyük önem taşır.Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Teknoloji ve bilgi patlamasının baş döndürücü hızla geliştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu hızlı teknolojik gelişmelerin önemli bir bölümü tıbbi teşhis alanında görülmektedir. Örneğin; basit bir kan tahlili ile kalp hastalığı açısından risk taşıdığımızı tespit edebiliyoruz. Önemli olan, teknolojinin bize sunmuş olduğu bu güzelliklerden hastalık hali oluşmadan faydalanmaktır. Check-up erken teşhis için ilk ve önemli bir adımdır. Hastalık oluştuktan sonra yapılan tahliller check-up demek değildir. Çünkü geç kalınmış ve hastalık hali oluşmuştur.

Check-Up sayesinde iç organlarda bir takım bulguların saptanması ile kişinin öneri yoluyla, bazı yaşamsal alışkanlıklarını (sigara, alkol tüketimi, hatalı beslenme tarzı, düzenli egzersiz…) değiştirmesi sağlanabilir. Böylece, ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebildiği gibi, başlangıç aşamasındaki rahatsızlıkların da ilerlemesi engellenebilir.

Bu tür hastalıkların arasında; gizli şeker, kolesterol, kroner kalp hastalıkları, alkol ve Hepatit B’ye bağlı karaciğer hastalığı, meme – rahim – kalın bağırsak gibi sık görülen bazı kanser türleri, kansızlık ve kemik erimesi sayılabilir

Yapılacak check-up’la birçok hastalık taranabilir ve şüphe edilebilecek bulgularla karşılaşılabilir. Ayrıca kişilerin şikayetlerine göre araştırma değişik alanlarda derinleştirilebilir.

Erken teşhisle bulaşıcı hastalıkların özellikle aile içi yayılması önlenir, tedavi masrafları büyük oranlarda azaltılır, kanser gibi ileri evrelerde tedavisi mümkün olmayan hastalıklar tedavi edilir .

Doktora gitmek için hastalanmayı beklemeyin.Unutmayın ki bir çok hastalığın tedavisi ancak erken tanı ile mümkündür. Sağlığınız için yılda bir kez check-up yaptırarak erken tanı ve tedavi fırsatını kaçırmayın.

Check up’la Kanser Önlenebilir mi?
Bazı kanserler, belirtileri ortaya çıkmadan doğru bir tarama ile saptanabilirler. Hiçbir şikayeti veya belirtisi olmayan insanlarda yapılan kanser taraması sayesinde, bazı kanserlerin öncüsü olan yapılar vücuttan çıkarılıp, kanser oluşumu engellenebilmektedir.
Bazı kanser türleri zamanında yakalanıp tamamen iyileştirilebildiği gibi, erken safhalarda yakalanan kanserlerin tedavisi daha başarılı olmaktadır. Check-up ile yeni gelişmekte olan kanserlerin %50’si önlenmekte veya erken safhalarda yakalanabilmektedir.
Tüm bilimsel çalışmalar, erken teşhisin hayat süresini uzattığını kesinlikle ortaya koymaktadır. Birçok hekim erken teşhis metodları sayesinde her yıl binlerce hayat kurtardıklarını bilmenin mutluluğunu yaşarken, daha birçok kurtarılabilecek hayat olduğunun da bilincindedirler.

Unutmayın!  Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Check UP Testleri

CHECK-UP I (40 Yaş Altı Erkek-Geniş)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Alkali Fosfataz
Bun Gamma GT
Kreatinin Ast (GOT)
Ürik asit Alt (GPT)
Kalsiyum LDH
Total Kolesterol TSH
HDL Kolesterol Hemogram
LDL Kolesterol Hemoglobin A1c
Trigliserid Sedimantasyon
Total Protein Tam İdrar Analizi
Albumin
CHECK-UP II (40 Yaş Altı Erkek-Dar)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Alt (GPT)
Bun TSH
Kreatinin Kan Sayımı
Total Kolesterol Sedimantasyon
Ast (GOT) Tam İdrar Analizi
CHECK-UP III (40 Yaş Üstü Erkek-Geniş)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Total Protein CEA
Bun Albumin CA 19-9
Kreatinin Alkali Fosfataz Hs-Crp
Ürik Asit Gamma GT Homosistein
Kalsiyum Ast (GOT) Hemogram
Total Kolesterol Alt (GPT) Hemoglobin A1c
HDL Kolesterol LDH Sedimantasyon
LDL Kolesterol TSH Tam İdrar Analizi
Trigliseritler Total PSA
CHECK-UP IV (40 Yaş Üstü Erkek-Dar)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) TSH
Bun Total PSA
Kreatinin Kan Sayımı
Total Kolesterol Sedimantasyon
Ast (GOT) Tam İdrar Analizi
Alt (GPT)
CHECK-UP V (40 Yaş Altı Kadın-Geniş)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Trigliseritler TSH
Bun Total Protein Demir
Kreatinin Albumin Hemogram
Ürik Asit Alkali Fosfataz (Alp) Hemoglobin A1C
Kalsiyum Gamma GT Sedimantasyon
Total Kolesterol Ast (GOT) Tam İdrar Analizi
HDL Kolesterol Alt (GPT)
LDL Kolesterol LDH
CHECK-UP VI (40 Yaş Altı Kadın-Dar)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Alt (GPT)
Bun TSH
Kreatinin Kan Sayımı
Total Kolesterol Sedimantasyon
Ast (GOT Tam İdrar Analizi
CHECK-UP VII (40 Yaş Üstü Kadın-Geniş)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Albumin CEA
Bun Alkali Fosfataz CA 19-9
Kreatinin Gamma GT CA 125
Ürik Asit Ast (GOT) CA 15-3
Kalsiyum Alt (GPT) HS-CRP
Total Kolesterol LDH Homosistein
HDL Kolesterol Demir Hemogram
LDL Kolesterol TSH Hemoglobin A1C
Trigliseritler Prolaktin Sedimantasyon
Total Protein Estradiol (E2) Tam İdrar Analizi
FSH
CHECK-UP VIII (40 Yaş Üstü Kadın-Dar)
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Prolaktin
Bun Estradiol (E2)
Kreatinin FSH
Total Kolesterol Kan Sayımı
Ast (GOT) Sedimantasyon
Alt (GPT) Tam İdrar Analizi
TSH

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir